mechatronici-a-robot

Robot je fenomén dnešnej doby, jeho počiatky siahajú už do roku 1921,  náš nový odor mechatroník sa s týmto zariadením popasoval a robota zhotovil. Prečo sa rozhodli žiaci práve pre stavbu robota? Robotika je v súčasnosti veľmi vyspelá a v budúcnosti sa od nej môžu očakávať ďalšie významné pokroky. Tu sú tie naše prvé krôčiky.

Žiaci mechatroniky dostali za úlohu postaviť  autonómneho robota. Po spoločnom brainstormingu dostal zelenú trojkolesový robot, ktorý je schopný detekovať prekážku na ceste a následne sa jej vyhnúť alebo nájsť ďalšiu voľnú cestu a pokračovať v jazde.

Robot využíva sonický senzor na detekciu vzdialených prekážok spoločne s dvojicou spínačových  „tykadiel“ slúžiacich na snímanie nízkych prekážok, ktoré sonický senzor nezaznamená. Žiaci si navrhli schému zapojenia a pustili sa do práce. Robota úspešne zostavili a otestovali jednotlivé časti.

Následne robota naprogramovali  dali mu „ mozog“ ?. Po úspešnom vytvorení a nahraní programu ostávalo už len jediné : skúšobná jazda, ktorá naozaj potvrdila, že robota žiaci zvládli na jednotku s hviezdičkou.

Schaeffler Academy Kysuce

Školiace centrum duálneho vzdelávania